Orientuj się w Iławie czyli niezbędnik turysty ;)

swiatodzaplecza.blog.pl

 

Iława to jedno z największych miast województwa warmińsko-mazurskiego. Dużym atutem miasta jest bardzo dobrze przygotowana infrastruktura sportowa, rekreacyjna i kulturalna.

Gotycki kościół – to najcenniejszy z iławskich zabytków. Zbudowany w latach 1317-1325 z palonej cegły stoi na szczycie wzgórza wraz z iławską starówką. Zwiedzając można zwrócić uwagę na kościelne podziemia, XVIII ołtarz i organy, drzwi wejściowe dekorowane rozetą, wieżę kościoła i pozostałości murów miejskich w bryle kościoła.

Ratusz Miejski – najokazalszy zabytek miasta doszczętnie spalony podczas stacjonowania wojsk radzieckich w mieście. Odbudowany i obecnie pełni funkcję siedziby władz miejskich. Zwrócić uwagę można na reprezentacyjne schody, trzy okazałe okna oddzielone pilastrami toskańskimi i dwustopniową wieżę z tarasem i zegarem. O 12,00 odgrywany jest z wieży hejnał. Wieża ratuszowa to jedyne miejsce w mieście, gdzie z 28 metrów można podziwiać miasto, uroki Jezioraka i całą okolicę.

Dworzec – kiedyś był to największy i najpiękniejszy dworzec w Prusach Wschodnich. W trakcie wojny został częściowo zburzony. Odrestaurowany i dziś można podziwiać w holu herby miejscowości, do których przed wojną można było bezpośrednio dojechać z Iławy. Poczekalnia dworcowa to dawna restauracja. Jako jedyna w mieście posiadała windę, którą dostarczano posiłki przygotowywane w piwnicy. Dworzec znajduje się przy ul. Dworcowej 3

Rzeźby barokowe – znajdują się przy ul. Niepodległości. Cztery unikatowe XVIII wieczne rzeźby barokowe: Jowisz, Junon, Herkules, Meduza. Pochodzą z zespołu pałacowego w Kamieńcu. W okolicy znajduje się też fontanna – Żaba. To najstarsza fontanna w Iławie znajdująca się przy ul. Niepodległości.

Rejs statkiem – Iława leży na Pojezierzu Iławskim na terenie Zielonych Płuc Polski na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce, po którym odbywają się rejsy. W czasie rejsu podziwia się ogromną i skrywającą tajemnice z przeszłości wyspę Wielką Żuławę. Można też pospacerować po nowoczesnym porcie Iławy przy ul. Chodkiewicza, gdzie znajduje się makieta pochylni Oleśnica znajdującego się na trasie do Kanału Ostródzko-Elbląskiego.

Iławska Wenecja – idąc malowniczym bulwarem, wzdłuż rzeki Iławki dostrzec można….hangary. Ich wygląd i usytuowanie do złudzenia przypominają Wenecję. Trzeba to zobaczyć.

Zegar słoneczny – powstał w połowie lat 70 tych na starówce. Dziś odnowiony cierpliwie wskazuje godziny. Znajduje się przy ul. Kościelnej na starówce.

Kuźnia talentów – położony nad brzegiem rzeki Iławski budynek z czerwonej cegły, który był przepompownią z 1903r zmieniono na miejsce spotkań artystów, mieszkańców, turystów. Znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 18

Galeria „U Artystów” – galeria lokalnych artystów gdzie można zakupić miejscowe dzieła. W galerii są wystawy lokalnych rękodzieł – fotografia, grafika, rzeźby, obrazy. Galeria znajduje się przy ul. Niepodległości 4

Szymbark perełka regionu – ruiny zamku wzniesione przez kapitułę pomezańską w latach siedemdziesiątych XIV w. Był drugim co do wielkości zamkiem po malborskiej twierdzy. Nieopodal zamku znajduje się również cmentarz oraz jeziorko Szymbarskie.

Imprezownia – W Iławie co roku odbywają się różne imprezy. W czerwcu rajd pływacki wokół małego jeziorka Jezioraka, w lipcu ogólnopolskie regaty, dni Iławy, piknik żeglarski. W sierpniu puchar Polski Jachtów Kabinowych a we wrześniu regaty turystyczne. Więcej na temat imprez na stronach www.sport-ilawa.pl (centrum kultury i sportu); www.it-ilawa.pl (informacja turystyczna);  www.ickilawa.pl; www.ilawa.pl (urząd miasta)

mapa

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.