Szlakiem książąt mazowieckich

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Książęta mazowieccy z dynastii Piastów rządzili regionem przez prawie cztery stulecia. W tym czasie wybudowali wiele zamków, kościołów. Teraz nie zostało nic innego jak przejechać się ich szlakiem ;)

Błonie kościół romański –  w centrum miasta znajduje się kościół Świętej Trójcy ufundowany w 1257 r. przez wnuka Konrada Mazowieckiego Konrada II.  Układ architektoniczny zachował swoją XIII-wieczną formę.

Sochaczew ruiny - w południowej części miasta wzniesiony został drewniano-ziemny gród, prawdopodobnie pełniący później funkcję stolicy kasztelanii. Gród  istniał nie dłużej niż 100-130 lat. W 1286r. został doszczętnie zniszczony przez najazd litewsko-ruski.

swiatodzaplecza.blog.pl

Sanniki - murowany pałac wzniesiono w roku 1880. Ostatni właściciele sannickiego majątku Dziewulscy określali tą datę na 1910 rok. Kiedy w 1909 roku majątek przeszedł na własność rodziny Dziewulskich, sam pałac został gruntownie przebudowany.

swiatodzaplecza.blog.pl

Płock katedra - to jedna z pięciu najstarszych w kraju bazylik i jedna z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. Katedra z kopułą i dwiema wieżami góruje na wysokiej na 50 metrów skarpie.

swiatodzaplecza.blog.pl

Płock zamek - W końcu XIII wieku rozpoczęto wznoszenie zamku, który przybrał ostateczną formę murowaną za czasów Kazimierza Wielkiego. Na terenie dawnego grodu powstał właściwy zamek z cegły z dwoma wieżami. Zamek był siedzibą książąt mazowieckich do końca XV wieku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czerwińsk nad Wisłą bazylika - Świątynię klasztorną wzniesiono jako dwu wieżowy kościół z kamienia w 1 połowie XII wieku. Zaprojektowano ją tak, jak największe ówcześnie budowane kościoły w Europie Środkowej. Od zachodu wyróżnia się potężny masyw wieżowy.

swiatodzaplecza.blog.pl

 

Zakroczym - zamek mieścił się w południowo-wschodniej części obecnego miasta, na brzegu skarpy wiślanej. Zabudowania zamkowe zostały zniszczone w 1657 roku. W roku 1765 zamek był w bardzo złym stanie. W roku 1822 ruiny rozebrano. Do dziś po zamku zachowały się trzy murowane piwnice, sklepione kolebkowo, znajdujące się pod stylizowanym dworkiem z XIX wieku.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.